امروز شنبه نهم بهمن 1400 خورشیدی   |   ورود به سایت
نشست خبری چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم با حضور مهدی قره شیخلو رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در محل این سازمان برگزار شد.
شنبه 27 آذر 1400    
بازدید: 442

به گزارش واحدرسانه مرکز امورقرآنی سازمان اوقاف به نقل از خبرنگار قرآن و فعالیت‌های دینی خبرگزاری فارس نشست خبری چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم با حضور مهدی قره شیخلو رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه در محل این سازمان برگزار شد.

آغاز مسابقات از 29 آذرماه/ صبح خانم‌ها، بعد از ظهر آقایان

در این نشست قره شیخلو با اشاره به برگزاری این دوره از رقابت‌ها از روز دوشنبه ۲۹ آذرماه گفت: مسابقات در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار می‌شود که نوبت صبح از ساعت ۹ تا ۱۲ به مسابقات خانم‌ها اختصاص دارد و در نوبت بعد از ظهر از ساعت ۱۸ تا ۲۳ مسابقات برادران برگزار می‌شود.

رشته‌های مسابقات/ اذان و مدیحه سرایی برای خانم‌ها نداریم

وی درباره رشته‌های مسابقات قرآن کریم گفت: مسابقات امسال در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ کل، حفظ ۲۰ جزء، تفسیر عمومی قرآن کریم، اذان و مدیحه‌سرایی برگزار می‌شود، همچنین مسابقات خانم‌ها امسال در همین رشته‌ها به جر رشته‌های اذان و مدیحه‌سرایی برگزار می‌شود.

رشد دوبرابری جوایز مسابقات/ نفر اول قرائت و حفظ کل ۳۵ میلیون تومان

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به اینکه برگزیدگان این مسابقات نماینده کشور در مسابقات بین‌المللی جهان اسلام هستند گفت: امسال جوایز مسابقات حدود دو برابر شده اتفاقی که سال گذشته هم رخ داد و امسال نفرات اول رشته‌های و قرائت ۳۵ میلیون تومان دریافت می‌کند، همچنین در مجموع مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان به برگزیدگان اهدا می‌شود.

افتتاحیه دوشنبه و اختتامیه جمعه با حضور وزیر ارشاد

قره‌شیخلو درباره آیین افتتاحیه مسابقات گفت: آیین افتتاحیه رقابت‌ها از ساعت ۱۸ تا ۲۲ روز دوشنبه با حضور رئیس سازمان اوقاف برگزار و مسابقات بلافاصله پس از این مراسم شروع می‌شود، همچنین آیین اختتامیه روز جمعه باحضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

برگزاری سومین دوره مسابقه کتابت و خوشنویسی قرآن

وی از برگزاری مسابقات کتابت و خوشنویسی قرآن کریم در کنار این رقابت‌ها خبر داد و گفت: فراخوان سومین دوره مسابقه کتابت و خوشنویسی قرآن پیش از این اعلام شده و داوری آثار هم برگزار شد و در اختتامیه مسابقات نفرات برتر معرفی و تحلیل می‌شوند.

برگزاری دو مسابقه مردمی با جوایز ارزنده

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف از برگزاری دو مسابقه مردمی خبر داد و گفت: امسال مسابقه فرهنگ قرآنی از طریق سیمای قرآن و رادیو قرآن برگزار می‌شود و هر شب به ۲۴ برگزیده جوایزی اهدا خواهد شد، همچنین مسابقه انتخاب نفرات برتر مسابقات هم دیگر بخش مردمی رقابت‌ها است که نفراتی که برگزیدگان مسابقات را درست تشخیص دهند جایزه نقدی یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند.

حضور علاقه‌مندان در سالن مسابقات با استفاده از نیمی از ظرفیت سالن

قره شیخلو از برگزاری مسابقات امسال با حضور علاقه‌مندان به قرآن خبر داد و گفت: امسال با نیمی از ظرفیت سالن با حدود ۳۰۰ نفر می‌توانیم مسابقات را برگزار کنیم و همه تلاشمان را برای رعایت دقیق پروتکل‌ها به کار می‌بندیم.

چرایی همزمانی مسابقات سراسری قرآن با مسابقات دیگر نهاد‌های قرآنی

وی درباره همزمانی مسابقات کشوری قرآن کریم با برخی مسابقات دیگر گفت: در این باره باید بگویم که ما زمان‌بندی مراحل شهرستانی، استانی و سراسری را همان زمان ثبت‌نام یعنی حدود یک سال قبل اعلام کرده بودیم، همچنین از طریق ستاد عالی مسابقات با دیگر نهادها مکاتبه کردیم تا تاریخ‌های خودشان را اعلام کنند و مسابقات همپوشانی نداشته باشد اما این اتفاق رخ نداد و تداخل زیاد شد.

اجرا‌های شرکت‌کنندگان مسابقات بین‌المللی به دستمان رسیده/ آغاز داوری بعد از مسابقات کشوری

قره‌شیخلو درباره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم گفت: فراخوان مسابقات اعلام شده و شرکت‌کنندگان با حضور در مراکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دیگر کشورها به اجرا پرداخته و فیلم اجرای آنها هم برای ما ارسال شده است.

برگزاری مقدماتی مسابقات بین‌المللی در دی‌ماه و مرحله نهایی اسفند‌ماه

وی ادامه داد: مرحله مقدماتی مسابقات بین‌المللی قرآن کریم ۱۲ تا ۱۵ دی‌ماه به صورت غیرحضوری برگزار می‌شود و مرحله نهایی اسفند‌ماه برگزار خواهد شد، البته تلاش ما این است که در صورت موافقت ستاد کرونا مرحله نهایی را به صورت حضوری در تهران برگزار کنیم.

کسب ۲۰۰ رتبه در مسابقات بین‌المللی قرآن جهان اسلام توسط جوانان ایرانی بی‌نظیر است

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه درباره اهمیت مسابقات بین‌المللی قرآن کریم گفت: این رقابت‌ها در سال‌های پس از انقلاب از سوی کشورمان بسیار جدی گرفته شده و جوانان ما بیش از ۲۰۰ رتبه بین‌المللی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب در مسابقات کشور ما در کشورهای مختلف کسب کردند که این تعداد در دنیا بی نظیر است.

امکان برگزاری مسابقات بین‌المللی در شهرستان را نداریم

وی درخصوص برگزاری مسابقات در مشهد گفت: سال ۹۹ قرار بود مسابقات در مشهد مقدس برگزار شود و این موضوع با توجه به آمادگی استان‌های مختلف برای برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن در دستور کار قرار گرفت و مورد تأکید رئیس سازمان اوقاف هم بود، اما با شیوع کرونا مسابقات به تعویق افتاد و نهایتاً رقابت‌ها را در تهران و به صورت غیرحضوری برگزار کردیم.

در صورت فراهم بودن شرایط سال آینده مسابقات بین‌المللی قرآن در شهرستان برگزار می‌شود

وی ادامه داد: امسال هم مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در تهران برگزار می‌شود زیرا شرایط کرونا در ایام اسفندماه معلوم نیست و نمی‌توانیم برنامه‌ریزی برای برگزاری در شهری دیگر داشته باشیم، اما اگر سال آینده شرایط فراهم باشد مسابقات حتماً در شهری به جز تهران برگزار می‌شود.

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
نتایج چهل و چهارمین مسابقات سراسری قرآن اعلام شد + اسامی
نفرات برتر رشته‌های مختلف چهل و چهارمین مسابقات سراسری قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه در دو بخش بانوان و آقایان اعلام شد.
1400/10/3    
برندگان مسابقه پیامکی چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری
مسابقه پیامکی چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم به صورت روزانه برگزار گردید. در ادامه اسامی برندگان روزانه مسابقه پیامکی...
1400/10/3    
گزارش تصویری افتتاحیه چهل‌وچهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم
افتتاحیه چهل‌وچهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ( آقایان)درمحل تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.
1400/9/30    
rss آرشیو
مقالات ویژه
وقف، عاملی مهم در اقتصاد اسلام
در این نوشتار سعی شده که بیان شود که به نظر اسلام وقف یکی از عوامل بسیار مهم برای فقر زدائی در دین مقدس معرفی گردیده وحتی یکی از موارد...
بستر وقف در خانواده
وقف دارای تصمیماتی است از وقف به اولاد و بستگان گرفته تا وقف به فقرا و مساکین، امور خیریه، مسائل دینی، امور عام المنفعه، امور تعلیمی...
موقوفات اميرالمؤمنين علی علیه السلام
شايد بعضي افراد که پيرامون زندگي زاهدانه و کاملاً بدون تجمل حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام گفته‏هايي مي‏شنوند يا نوشته‏هايي مي‏خوانند،...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، رساله وقف
این نرم افزار که در گوشی های آندروید قابل استفاده می باشد شامل مطالبی چون احکام،استفتائات،گالری صوت و گالری تصاویر می باشد
نرم افزار آندروید وقف و حوزه های علمیه
این نرم افزار را مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف تولید و منتشر ویژه همایش وقف و حوزه های علمیه تولید و منتشر می نماید
نرم افزار اندروید ، قانون اوقاف
این نرم افزار قابل استفاده بر روی تمامی گوشی های آیفون دارای قسمت هایی از قوانين،آيين نامه ها و مصوّبات،گالری صوت و گالری تصاویر
rss آرشیو
علما و مراجع