امروز پنج شنبه بیست و سوم مرداد 1399 خورشیدی   |   ورود به سایت
مسئول امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی گفت: در مرحله کشوری چهل‌و‌دومین دوره مسابقات قرآن کریم ۱۰ نماینده در بخش آقایان و شش نماینده در بخش بانوان از خراسان رضوی حائز رتبه‌های برتر شدند.
چهارشنبه 24 مهر 1398    
بازدید: 489
به گزارش واحد رسانه ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، جعفر حسینی، مسئول امور قرآنی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی بیان کرد: در بخش آقایان مرحله کشوری مسابقات قرآن کریم ۱۰ نماینده خراسان رضوی اعم از رشته‌های معارفی و رشته‌های شفاهی حائز رتبه‌های برتر شدند، سال گذشته ما در بخش آقایان پنج رتبه ممتاز، هفت رتبه عالی و پنج شایسته تقدیر داشتیم.

وی افزود: امسال در بخش بانوان مسابقات سراسری قرآن کریم شش نفر رتبه‌های برتر دست یافتند که اسامی آنان عبارت است از زینب آذرخشی، رتبه اول حفظ موضوعی، بنت‌الهدی شایق، رتبه دوم دعاخوانی، معصومه صهبایی استاد، رتبه عالی و فرزانه کلائی رتبه ممتاز رشته ترتیل، مریم نصیری، شایسته تقدیر در حفظ ۱۰ جزء و مرضیه میرزایی‌پور رتبه عالی رشته قرائت تحقیق و این حاصل رقابت بانوان قرآنی خراسان رضوی در چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم بود.

حسینی افزود: سال گذشته در بخش بانوان حائز دو رتبه ممتاز، سه عالی و یک شایسته تقدیر بودیم و در مجموع خراسان رضوی به‌عنوان رتبه اول مدال‌آور مرتبه اول عملکرد تیمی در بین استان‌های کشور بود.

وی با بیان اینکه اعطای سهمیه استان‌ها برای شرکت در رقابت کشوری براساس عملکرد نمایندگان هر استان در دوره قبلی مسابقات لحاظ می‌شود، عنوان کرد: البته بعضی رشته‌ها مانند حفظ ۱۰ جزء هر ساله سهمیه یکسانی دارند و هر استان یک نماینده به مسابقات کشوری اعزام می‌کند.

مسئول امور قرآنی اداره‌کل اوقاف خراسان رضوی اضافه کرد: برای افزایش سهمیه در بخش قرائت و حفظ کل قرآن کریم لازم است تا نماینده هر استان بتوانند حائز رتبه ممتاز در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران و یا کشور مالزی شود، در چنین شرایطی سال آینده یک نماینده در بخش کشوری نمایندگان استان مربوطه اضافه می‌شود.

حسینی ادامه داد: کسب رتبه ممتاز قاریان، حافظان و سایر فعالان قرآنی در سایر مسابقات خارجی و بین‌المللی قرآن سهمیه‌ای برای استان اضافه نمی‌کند و بر همین اساس استان‌ها در سطح‌بندی سه‌گانه تعداد نمایندگان دوره بعدی خود را مشخص شده می‌بینند.

وی با اشاره به تشکیل شعب بنیاد قرآن کریم در استان‌ها بیان کرد: سیاست اوقاف این است که مسابقات قرآن از بدنه ساختاری و اداره اوقاف جدا بوده و تحت نظارت اوقاف اجرا شود و به همین منظور بنیاد قرآن کریم و به تناسب آن شعب استانی این نهاد بنا به تمایل هر استان در حال راه‌اندازی است.

حسینی ادامه داد: جلسات و پیشنهاداتی برای راه‌اندازی بنیاد قرآنی کریم در خراسان رضوی ارائه شده و پس از تأیید در سازمان اوقاف و امور خیریه، کار قرآنی و پیگیری مسابقات قرآن در این بنیاد آغاز خواهد شد، این بنیاد صرفاً اجرای مسابقات را به‌صورت تخصصی و متمرکز برعهده دارد و همچون قبل وظیفه‌ای در حوزه آموزش قرآن بر دوش این نهاد نخواهد بود و البته شاید به اقتضای شرایط، تغییراتی در روند اجرایی مسابقات انجام شود.

مسئول امور قرآنی اداره‌کل اوقاف خراسان رضوی با اشاره به برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی در شهر مشهد ادامه داد: سیاست مدنظر اوقاف برای میزبانی مسابقات بین‌المللی ایران بر این است که شهرهای زیارتی و مذهبی از جمله مشهد و شیراز اجرای مسابقات در این سطح را پیگیری کنند و از این جهت شهر مشهد به‌عنوان میزبان دوره پیش‌روی مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی مشخص شده است.

وی اظهار کرد: پیش از تصمیم‌گیری در رابطه با میزبانی مسابقات بین‌المللی قرآن قرار بر این بود که خراسان‌رضوی در دوره چهل و سوم میزبان مسابقات کشوری باشد که با جایگزینی مرحله بین‌المللی، میزبانی مرحله کشوری مسابقات سراسری قرآن در خراسان رضوی به سال ۱۴۰۰ موکول شد.
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
پیام تسلیت رئیس مرکز امور قرآنی درپی درگذشت «فرهاد موذن»
رئیس مرکز امور قرآنی مهدی قره‌شیخلو در پی ضایعه درگذشت جناب آقای فرهاد موذن پیامی صادر کرد
1398/12/10    
تعویق زمان برگزاری سی و هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
رئیس بنیاد مسابقات قرآن کریم از تعویق زمان برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم به دلیل شرایط بهداشتی کشور خبر داد و گفت: زمان برگزاری...
1398/12/7    
اهدای قرآن به مساجد و روشندلان حاشیه شهر مشهد
به همت بخش فرهنگی اجتماعی اداره اوقاف طرقبه شاندیز، بیش از یک هزار و ۳۰۰ جلد قرآن کریم ویژه روشندلان، محافل قرآنی و مساجد حاشیه شهر...
1398/12/5    
rss آرشیو
مقالات ویژه
وقف، عاملی مهم در اقتصاد اسلام
در این نوشتار سعی شده که بیان شود که به نظر اسلام وقف یکی از عوامل بسیار مهم برای فقر زدائی در دین مقدس معرفی گردیده وحتی یکی از موارد...
بستر وقف در خانواده
وقف دارای تصمیماتی است از وقف به اولاد و بستگان گرفته تا وقف به فقرا و مساکین، امور خیریه، مسائل دینی، امور عام المنفعه، امور تعلیمی...
موقوفات اميرالمؤمنين علی علیه السلام
شايد بعضي افراد که پيرامون زندگي زاهدانه و کاملاً بدون تجمل حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام گفته‏هايي مي‏شنوند يا نوشته‏هايي مي‏خوانند،...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، رساله وقف
این نرم افزار که در گوشی های آندروید قابل استفاده می باشد شامل مطالبی چون احکام،استفتائات،گالری صوت و گالری تصاویر می باشد
نرم افزار آندروید وقف و حوزه های علمیه
این نرم افزار را مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف تولید و منتشر ویژه همایش وقف و حوزه های علمیه تولید و منتشر می نماید
نرم افزار اندروید ، قانون اوقاف
این نرم افزار قابل استفاده بر روی تمامی گوشی های آیفون دارای قسمت هایی از قوانين،آيين نامه ها و مصوّبات،گالری صوت و گالری تصاویر
rss آرشیو
علما و مراجع