امروز یک شنبه سی ام تیر 1398 خورشیدی   |   ورود به سایت
نخستین نشست ستاد راهبری حفظ قرآن کریم با حضور نمایندگان دستگاه‌ها و نهادهای مختلف کشور با مدیریت سازمان اوقاف و امور خیریه، برگزار شد.
یک شنبه 26 خرداد 1398    
بازدید: 520
بنابر گزارش واحد رسانه‌ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، نخستین نشست ستاد راهبری حفظ قرآن کریم با حضور دکتر سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سید مصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی این سازمان؛ حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور و جمعی از نمایندگان دستگاه‌ها و نهادهای ذی‌ربط برگزار شد.

 

 کمک مردمی در جریان سیل‌زدگان، الگوی جریان‌سازی در فضای قرآنی

دکتر سید مهدی خاموشی در بخشی از این نشست، در سخنانی گفت: خوشحالیم که سازمان اوقاف و امور خیریه مسئولیت ستاد راهبری حفظ قرآن را به عهده گرفته و این مسیر را طی می‌کند.  کدام کار برتر از کار قرآنی؟

وی ادامه داد: منظور از حفظ قرآن، فقط حفظ ظاهری آیات قرآن نیست؛ بلکه حفظ قرآن باید مقدمه عمل به قرآن باشد. سبک زندگی اسلامی ایرانی بر اساس سبک زندگی قرآنی، شکل می‌گیرد.

 

خاموشی به نقش مهم مردم برای امداد به سیل‌زدگان اشاره کرد و گفت: اصل جریان قرآنی کشور هم باید این گونه با کمک مردم پیش برود.

 

وی در ادامه به ظرفیت فرهنگی امامزادگان اشاره کرد و یادآور شد: جریان حفظ قرآن در امامزاده‌ها را جدی بگیرید.

کاهش اقدامات طرح ملی حفظ از ۱۹۲ به ۱۱۴ اقدام

  در این جلسه، حجت‌الاسلام و المسلمین سید مصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امورخیریه، بروزرسانی اقدامات ذیل سند ملی حفظ قرآن را محور اصلی دستور جلسه این نشست دانست و  گفت: در راستای این موضوع طی هفته‌‌های گذشته دبیرخانه با اعضای ستاد جلساتی  را برگزار کرد و تعدادی از عناوین بروز شد .

وی با اشاره به اینکه نیاز بود تا برخی از عناوین تلفیق و برخی دیگر از عناوین در فاز دوم دنبال شود، افزود: با نگاهی واقع‌بینانه این اقدامات از ۱۹۲ به ۱۱۴ اقدام کاهش پیدا کرد .

حسینی اظهار کرد: کارویژه حفظ قرآن (طرح عمومی حفظ قرآن که همه دستگاه‌های قرآنی آن را دنبال می‌کنند و سال قبل با عنوان طرح «بشارت ۱۴۵۲» دنبال شده) بود. امسال نیز این طرح از ابتدای تابستان با عنوان ۱۴۵۳ با محوریت جزء ۳۰ قرآن کریم و مشارکت نهادها و دستگاه‌ها اجرا می‌شود .

اشکالات وجود چندین سامانه

دبیر ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن در ادامه به آسیب‌های طرح سال قبل اشاره و بیان کرد:‌ سامانه‌ای خاص، باید برای طرح حفظ قرآن در نظر گرفته شود. در حال حاضر وقتی می‌خواهیم به صورت یکپارچه تبلیغات کنیم،‌ هر دستگاهی، سامانه‌ای را معرفی می‌کند که این باعث سردرگمی مخاطبان خواهد شد.

حسینی اظهار کرد: با وجود اهتمام ویژه‌ای که مدیران رادیو قرآن و شبکه سیمای قرآن در طرح ملی حفظ قرآن دارند، مادامی که شبکه‌های فراگیرتر و دارای مخاطب بیشتر پا به این عرصه نگذارند و در بخش‌های مختلف اطلاع‌رسانی و تبلیغی و ترویجی و آموزشی فعالیتی انجام ندهند،‌ طبعاً آن گونه که باید و شاید اجرای این طرح به صورت فراگیر ممکن نخواهد بود.

ضرورت تخصیص ۵۰ درصد اعتبارات شورای توسعه به طرح ملی حفظ

وی در ادامه به تعیین اولویت برای اجرای طرح ملی حفظ قرآن در میان برنامه‌های شورای توسعه فرهنگ قرآنی اشاره و اظهار کرد:‌ در سال‌های گذشته به‌ ویژه بعد از اینکه مقام معظم رهبری مطالبه ۱۰ میلیون حافظ قرآن را مطرح کردند،‌ شورای توسعه توجه ویژه‌ای به این موضوع داشت، اما هنوز اعتبارات لازم برای اجرای این طرح اختصاص پیدا نکرده؛ لذا پیشنهاد می‌شود براساس مکاتبه‌ای که ستاد با این شورای توسعه فرهنگ قرآنی داشته است،‌ کوشش شود تا شورای توسعه فرهنگ قرآنی حداقل ۵۰ درصد از اعتبارات خود را به موضوع حفظ اختصاص دهد .

هدیه‌ ۵ میلیون ریالی سازمان اوقاف

ريیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، به طرح تشویقی و حمایتی سازمان اوقاف و امور خیریه در سال ۱۳۹۸ برای حفظ قرآن اشاره کرد و گفت: در این طرح که جزئیات آن به زودی اعلام می‌شود، هر کدام از شهروندان در سال ۱۳۹۸ موفق به حفظ پنج جزء قرآن‌ کریم ‌شوند، در پایان سال پس از اخذ آزمون، و قبولی، هدیه نقدی به مبلغ پنج میلیون ریال دریافت خواهند کرد و به لحاظ تعداد افراد هم هیچ محدودیتی وجود ندارد. ضمن اینکه این افراد در قرعه‌کشی جوایز مادی و معنوی دیگر نیز شرکت داده خواهند شد. البته این شرط وجود دارد که این افراد در سال‌های گذشته در آزمون حفظ پنج جزء قرآن کریم در آزمون سراسری حفظ قرآن شرکت نکرده باشند؛ لذا هر فردی که در ادوار گذشته در آزمون حفظ پنج جزء شرکت کرده است، امسال باید در مقطع بالاتر و در حفظ ۱۰ جزء شرکت کند .

دبیر ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن افزود: سال قبل عمده تشویق ما به شرکت‌کنندگان در طرح ۱۴۵۲ و حفظ جزء ۳۰ اختصاص پیدا کرد. امسال این بسته تشویقی را به برنامه‌های خود، اضافه کرد‌ه‌ایم تا افرادی که به صورت تخصصی‌تر حفظ قرآن را دنبال می‌کنند، تشویق مخصوصی هم دریافت کرده باشند. اگرچه سایر تشویق‌هایی که در نظام در نظر گرفته شده است، قابل توجه است و این تشویق‌ها صرفاً به همین موضوع ختم نخواهد شد.

 
روبیکا، اپلیکیشن پیشنهادی برای طرح ملی حفظ
شایان ذکر است که در این جلسه و  با قول مساعدی که ریاست ستاد،حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، دادند، مقرر گردید، پیگیری‌ شود تا یک اپلیکیشن قابل دسترس همچون روبیکا مورد استفاده برای طرح ملی حفظ قرار گیرد. با این کار مخاطبان برای ثبت‌نام، حضور در آزمون، اطلاع از زمان آزمون‌ها و استفاده از محصولاتی که برای طرح ملی حفظ قرآن تهیه شده است، دچار سردرگمی نخواهند شد .

همچنین بر اساس مطالب مطرح شده در جلسه، رئیس ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن با رئیس سازمان صداوسیما مذاکره کردند و قول مساعد گرفته شد تا در اولین فرصت، جلسه‌ای اختصاصی درباره تعامل بین ستاد راهبری و ریاست صداوسیما برگزار و ابعاد مختلف همکاری فیمابین بررسی شود .

از دیگر مصوبات جلسه این بود که مقرر شد تا حفظ قرآن به عنوان اولویت اول برنامه‌های شورای توسعه فرهنگ قرآنی در سال ۱۳۹۸ تعیین شود؛ هر چند در سال‌های قبل نیز این موضوع اولویت بوده است، اما این اولویت‌بندی در سابق به صورت شفاهی بوده و در عمل هیچ‌گاه عملی نشد.

گفتنی است، مسئولیت ستاد راهبری حفظ قرآن کریم از سال جاری به سازمان اوقاف و امور خیریه واگذار شده است.

 

aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
آیین اختتامیه چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم استان قزوین+عکس
آیین اختتامیه چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم استان قزوین، پنجشنبه ۲۷ تیرماه برگزار شد.
1398/4/29    
آغاز به کار ستاد اربعین حسینی در اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران
با وجود فاصله چند ماه تا فرا رسیدن ایام سوگواری سیدالشهدا(علیه السلام)، از هم اکنون برای برپایی هرچه باشکوه تر راهپیمایی اربعین، ستاد...
1398/4/29    
رقابت بخش خواهران چهل و دومین دوره مسابقات قرآن خراسان رضوی
مسابقات استانی قرآن کریم در بخش خواهران با حضور ۱۷۱ نفر در محل حسینیه عبدالله بن حسن واقع در خیابان امام رضا(ع) مشهد مقدس آغاز شد.
1398/4/29    
rss آرشیو
مقالات ویژه
وقف، عاملی مهم در اقتصاد اسلام
در این نوشتار سعی شده که بیان شود که به نظر اسلام وقف یکی از عوامل بسیار مهم برای فقر زدائی در دین مقدس معرفی گردیده وحتی یکی از موارد...
بستر وقف در خانواده
وقف دارای تصمیماتی است از وقف به اولاد و بستگان گرفته تا وقف به فقرا و مساکین، امور خیریه، مسائل دینی، امور عام المنفعه، امور تعلیمی...
موقوفات اميرالمؤمنين علی علیه السلام
شايد بعضي افراد که پيرامون زندگي زاهدانه و کاملاً بدون تجمل حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام گفته‏هايي مي‏شنوند يا نوشته‏هايي مي‏خوانند،...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، رساله وقف
این نرم افزار که در گوشی های آندروید قابل استفاده می باشد شامل مطالبی چون احکام،استفتائات،گالری صوت و گالری تصاویر می باشد
نرم افزار آندروید وقف و حوزه های علمیه
این نرم افزار را مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف تولید و منتشر ویژه همایش وقف و حوزه های علمیه تولید و منتشر می نماید
نرم افزار اندروید ، قانون اوقاف
این نرم افزار قابل استفاده بر روی تمامی گوشی های آیفون دارای قسمت هایی از قوانين،آيين نامه ها و مصوّبات،گالری صوت و گالری تصاویر
rss آرشیو
علما و مراجع