امروز یک شنبه سی ام تیر 1398 خورشیدی   |   ورود به سایت
حجت الاسلام حسینی با اشاره به واگذاری ریاست ستاد راهبری حفظ قرآن به سازمان اوقاف، گفت: طی دو ماه آینده و با تفاهم با دستگاه‌های عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی، ضمانت‌های اجرای طرح ملی حفظ قرآن تامین می‌شود.
پنج شنبه 26 اردیبهشت 1398    
بازدید: 227

به گزارش واحد رسانه مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ، حجت الاسلام والمسلمین «سیدمصطفی حسینی» با اشاره به برگزاری جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، اظهار کرد: بر اساس تصمیم سال گذشته این شورا، ریاست ستاد راهبری حفظ قرآن بر عهده خود شورا قرار گرفت و نائب رئیسی این ستاد را به منظور برنامه ریزی و راهبری امور حفظ قرآن کریم، سازمان اوقاف و امور خیریه بر عهده داشت اما در جلسه اخیر مجمع مشورتی، ریاست این ستاد در سال 98 به سازمان اوقاف و امور خیریه واگذار شد.

 

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: بعد از مطالبه مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن کریم در کشور، ستادی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی  به نام ستاد راهبری طرح ملی حفظ قرآن تشکیل شد که به مرور زمان و انجام فعالیت ها، شورا به این نتیجه رسید که مسئولیت این ستاد باید به یکی از دستگاه های اجرایی سپرده شود و شورا در همان شئون نظارتی خود فعالیت کند .

 

وی ادامه داد: در میان دستگاه‌های عضو با توجه به آن که سازمان اوقاف و امور خیریه اهتمام ویژه‌ای در این راستا با تشکیل ستاد حفظ در مجموعه خود داشت و اقدامات ویژه‌ای مانند تعریف کارویژه حفظ قرآن و تعیین اولویت ها در برنامه های سازمان را اجرایی کرده بود و همچنین در راستای تامین اعتبارات نیز اقدامات گسترده تری داشته است، ریاست این ستاد از سوی شورای توسعه، به سازمان اوقاف واگذار شد و تا زمانی که بتواند از عهده این مسئولیت به نحو شایسته‌ای بر آید، عهده دار آن خواهد بود .

 

حجت الاسلام حسینی با اشاره به برنامه های سازمان اوقاف و امور خیریه برای انجام ماموریت های ستاد راهبری حفظ قرآن کریم، بیان کرد: بر اساس سند این ستاد بالغ بر ۱۹۰ اقدام ملی جهت اجرا توسط نهادها و دستگاه‌های مختلف تعریف و در نشست با اعضای هر کدام از این نهادها و دستگاه های عضو، وظایف سال ۹۸ این مجموعه ها در زمینه حفظ قرآن کریم تعیین شده است.

 

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه اضافه کرد: آن دسته از ماموریت ها و برنامه هایی که با توجه به شرایط کشور و امکانات موجود، در سال ۹۸ قابلیت اجرایی داشت احصاء شده و مورد تفاهم با نمایندگان هر کدام از دستگاه ها قرار گرفته است.

 

وی با بیان اینکه در این جلسات مشخص شد متاسفانه ضمانت اجرایی لازم برای اجرای این اقدامات وجود ندارد، تصریح کرد: بنا بر آن شد تا طی دو ماه آینده نشستی با مسئولان دستگاه های عضو شورای توسعه فرهنگ قرآنی داشته باشیم تا با انعقاد تفاهم نامه هایی با دستگاه ها، ضمانت اجرایی لازم این اقدامات محقق شود.

 

حجت الاسلام حسینی ادامه داد: امیدواریم با توجه به آن که یکی از مهم‌ترین اقدامات شورای توسعه فرهنگ قرآنی  اجرای طرح ملی حفظ قرآن کریم است در اعتبارات اختصاص یافته سال ۹۸ افزایش بودجه این طرح را شاهد باشیم .

 

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امورخیریه با اشاره به اینکه یکی از طرح‌های اجرایی در راستای طرح ملی حفظ قرآن کریم «طرح بشارت ۱۴۵۲» است، گفت: بر اساس تفاهم سال گذشته ستاد راهبری حفظ قرآن، مقرر شد طرح ۱۴۵۲ که با رویکرد حفظ جزء ۳۰ قرآن کریم اجرا می شود به عنوان کارویژه ستاد راهبردی حفظ در دستور کار تمامی دستگاه ها قرار گیرد و هر کدام از دستگاه ها نیز بخشی از ظرفیت فعالیت ها و اعتبارات خود را به آن اختصاص دهند زیرا دروازه ورود به حفظ قرآن کریم، حفظ جزء ۳۰ قرآن است .

 

وی اضافه کرد: لذا پیوست رسانه ای تعریف شده برای آن، طرح بشارت ۱۴۵۲ بود  که در سال ۹۸ با عنوان ۱۴۵۳ ادامه می یابد. جلسات کارشناسی برای تعیین محتوای آن،  هم اکنون در ستاد در حال برگزاری است که امیدواریم در ماه مبارک رمضان جزئیات بیشتری از آن را در قالب یک نشست خبری اطلاع رسانی کنیم .

 

حجت الاسلام حسینی با اشاره به فعالیت‌های سازمان اوقاف و امور خیریه در حوزه موسسات قرآنی کشور، بیان کرد: با توجه به اختلال به وجود آمده در مورد صدور مجوز موسسات قرآنی که با انحلال هیئت یکپارچه رسیدگی به امور موسسات قرآنی در سال گذشته حاصل شد، بر اساس تصمیم شورای توسعه فرهنگ قرآنی، مقرر شد سازمان تبلیغات از یکسو و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی دیگر به صورت جداگانه اقدام به صدور مجوز موسسات قرآنی کنند.

 

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در دیدار اخیر با جامعه قرآنی کشور مبنی بر تبدیل مساجد به پایگاه فعالیت های قرآنی، ابراز کرد: مجموعه های مختلفی در امور اجرایی مساجد مانند ستاد عالی کانون های فرهنگی هنری مساجد، سازمان تبلیغات اسلامی، پایگاه های بسیج، سازمان اوقاف و امور خیریه و مرکز رسیدگی به امور مساجد مشارکت دارند که در سال گذشته جلسات مشترکی با حضور نمایندگان این دستگاه ها برگزار شد تا بتوان به یک اقدام مشترک در خصوص مساجد با نگاه به تقویت بخش مردمی آن دست یابیم .

 

وی در پایان تاکید کرد: از ابتدای سال نیز گفت وگوها و جلسات متعددی با نمایندگان هر کدام از این دستگاه‌ها داشته ایم و بنا است در ماه مبارک رمضان نیز این جلسات مشترک ادامه پیدا کند تا بتوانیم آسیبی را که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره کردند مبنی بر فاصله ایجاد شده میان فعالیت‌های قرآنی و مساجد، برطرف شود تا مجدداً شاهد تقویت فعالیت‌های قرآنی در مساجد باشیم.

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
آیین اختتامیه چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم استان قزوین+عکس
آیین اختتامیه چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم استان قزوین، پنجشنبه ۲۷ تیرماه برگزار شد.
1398/4/29    
آغاز به کار ستاد اربعین حسینی در اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران
با وجود فاصله چند ماه تا فرا رسیدن ایام سوگواری سیدالشهدا(علیه السلام)، از هم اکنون برای برپایی هرچه باشکوه تر راهپیمایی اربعین، ستاد...
1398/4/29    
رقابت بخش خواهران چهل و دومین دوره مسابقات قرآن خراسان رضوی
مسابقات استانی قرآن کریم در بخش خواهران با حضور ۱۷۱ نفر در محل حسینیه عبدالله بن حسن واقع در خیابان امام رضا(ع) مشهد مقدس آغاز شد.
1398/4/29    
rss آرشیو
مقالات ویژه
وقف، عاملی مهم در اقتصاد اسلام
در این نوشتار سعی شده که بیان شود که به نظر اسلام وقف یکی از عوامل بسیار مهم برای فقر زدائی در دین مقدس معرفی گردیده وحتی یکی از موارد...
بستر وقف در خانواده
وقف دارای تصمیماتی است از وقف به اولاد و بستگان گرفته تا وقف به فقرا و مساکین، امور خیریه، مسائل دینی، امور عام المنفعه، امور تعلیمی...
موقوفات اميرالمؤمنين علی علیه السلام
شايد بعضي افراد که پيرامون زندگي زاهدانه و کاملاً بدون تجمل حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام گفته‏هايي مي‏شنوند يا نوشته‏هايي مي‏خوانند،...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، رساله وقف
این نرم افزار که در گوشی های آندروید قابل استفاده می باشد شامل مطالبی چون احکام،استفتائات،گالری صوت و گالری تصاویر می باشد
نرم افزار آندروید وقف و حوزه های علمیه
این نرم افزار را مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف تولید و منتشر ویژه همایش وقف و حوزه های علمیه تولید و منتشر می نماید
نرم افزار اندروید ، قانون اوقاف
این نرم افزار قابل استفاده بر روی تمامی گوشی های آیفون دارای قسمت هایی از قوانين،آيين نامه ها و مصوّبات،گالری صوت و گالری تصاویر
rss آرشیو
علما و مراجع