امروز یک شنبه سی ام تیر 1398 خورشیدی   |   ورود به سایت
حجت الاسلام مقنی با اعلام برگزاری نزدیک به 600 محفل قرآنی در مساجد و بقاع متبرکه در طول ماه مبارک رمضان، گفت: بنابر دستور رئیس سازمان اوقاف، جلسات تفسیر قرآن هم با حضور استادان حوزه علمیه در مساجد و بقاع برگزار می شود.
یک شنبه 22 اردیبهشت 1398    
بازدید: 143

به گزارش واحد رسانه ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت الاسلام والمسلمین «علی مقنی» با اعلام پیش بینی برگزاری نزدیک به 600 محفل قرآنی برای ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: این محافل شامل جزء خوانی و ترتیل خوانی قرآن کریم در بقاع شاخص، مساجد و مجموعه های تحت اشراف سازمان اوقاف و امور خیریه در طول ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

دبیر ستاد مرکزی حفظ قرآن در سازمان اوقاف درباره مدعوین این محافل بیان کرد: در سال های قبل از قاریان غیرایرانی (اغلب مصری) برای حضور در این محافل دعوت می شد اما امسال به دلایلی همچون عدم امکان سفر قاریان مصری به جمهوری اسلامی به دلیل ملاحظات سیاسی، مسائل مالی و از همه مهمتر خوش خوان بودن قاریان ایرانی و اقبال مردمی به حضور آنها در محافل، از قاریان ممتاز ایرانی در محافل قرآنی بهره می گیریم.

وی با بیان اینکه ذائقه مردم تلاوت قاریان ایرانی و پس از آن قراء مصری را می پسندد، ابراز کرد: شاخص ها و سهیمه بندیِ محافل قرآنی در ماه مبارک رمضان طبق ابلاغیه به استان ها اعلام و مقرر شد تا در سطح بقاع و هیئت امنای آنها و نیز موسسات و مساجد البته با رعایت مولفه های فنی و استانداردهای تعیین شده، این محافل برگزار شود.

رییس بنیاد مسابقات بین المللی قرآن کریم با بیان اینکه این محافل در سه سطح تقسیم بندی شده اند، ابراز کرد: به تناسب کیفیت و محل برگزاری و مدعوین، این محافل را تقسیم بندی کرده ایم، در این محافل به تناسب سطح، قاریان بین المللی، ممتاز کشوری و ممتاز استانی حضور دارند و آیات نورانی وحی را برای حاضران تلاوت می کنند.

وی با اشاره به دستور رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه به برگزاری جلسات تفسیر قرآن در بقاع متبرکه و مساجد، گفت: اعزام استادان تفسیر حوزه علمیه به بقاع و مساجد با همکاری معاونت فرهنگی سازمان اوقاف نیز انجام می شود که امسال به صورت متمرکز از ابتدای ماه مبارک رمضان در همه استان ها وارد فاز اجرای این طرح هم شده ایم.

حجت الاسلام مقنی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر تبدیل مساجد به پایگاه فعالیت های قرآنی در دیدار با جامعه قرآنی در شب اول ماه مبارک رمضان، ابراز کرد: رویکرد مرکز قرآنی سازمان اوقاف، تعامل با دستگاه ها است چنان که واگذاری برخی مسئولیت ها و ادغام ها مثل واگذاری اعطای مدرک حفظ به سازمان دارالقرآن و ... در این راستا صورت گرفته است چون هر کاری برای انجام صحیح باید در جای خود باشد؛ البته هنوز این سیستم مشارکتی در فضای قرآنی کشور آنطور که باید، جا نیفتاده است.

حجت الاسلام مقنی تاکید کرد: وقتی سخن از برگزاری محافل قرآن کریم به میان می آید، متصدیان اصلی امر فعالان حوزه مساجد، بقاع متبرکه و موسسات قرآنی هستند که در کف میدان قرار دارند و با تلاش و همت آنها باید مساجد به پایگاه قرآنی تبدیل شوند. کار دستگاه های حکومتی مثل سازمان اوقاف باید حمایت و سیاستگذاری باشد.

دبیر ستاد مرکزی حفظ قرآن سازمان اوقاف ادامه داد: بنابر مطالبه مقام معظم رهبری و نیز تاکید رییس سازمان اوقاف، بنا داریم با دبیرخانه ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور و دیگر نهادهای مسجدی همکاری و مشارکت داشته باشیم. البته در برخی برنامه ها همچون مسابقه «مدها متان» و برگزاری محافل با کانون های مساجد همکاری داشته ایم.

حجت الاسلام مقنی با بیان اینکه طرح های دیگری نیز برای گسترش فعالیت های قرآنی در مساجد دنبال می شود، خاطرنشان کرد: مثل رایزنی با آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها به منظور گسترش فعالیت های قرآنی در مساجد شهر مقدس قم و ... . در این راستا باید جلسات تفسیر و کرسی تلاوت در بستر اصلی اش یعنی مسجد برگزار شود و گسترش بیابد.

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
آیین اختتامیه چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم استان قزوین+عکس
آیین اختتامیه چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم استان قزوین، پنجشنبه ۲۷ تیرماه برگزار شد.
1398/4/29    
آغاز به کار ستاد اربعین حسینی در اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران
با وجود فاصله چند ماه تا فرا رسیدن ایام سوگواری سیدالشهدا(علیه السلام)، از هم اکنون برای برپایی هرچه باشکوه تر راهپیمایی اربعین، ستاد...
1398/4/29    
رقابت بخش خواهران چهل و دومین دوره مسابقات قرآن خراسان رضوی
مسابقات استانی قرآن کریم در بخش خواهران با حضور ۱۷۱ نفر در محل حسینیه عبدالله بن حسن واقع در خیابان امام رضا(ع) مشهد مقدس آغاز شد.
1398/4/29    
rss آرشیو
مقالات ویژه
وقف، عاملی مهم در اقتصاد اسلام
در این نوشتار سعی شده که بیان شود که به نظر اسلام وقف یکی از عوامل بسیار مهم برای فقر زدائی در دین مقدس معرفی گردیده وحتی یکی از موارد...
بستر وقف در خانواده
وقف دارای تصمیماتی است از وقف به اولاد و بستگان گرفته تا وقف به فقرا و مساکین، امور خیریه، مسائل دینی، امور عام المنفعه، امور تعلیمی...
موقوفات اميرالمؤمنين علی علیه السلام
شايد بعضي افراد که پيرامون زندگي زاهدانه و کاملاً بدون تجمل حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام گفته‏هايي مي‏شنوند يا نوشته‏هايي مي‏خوانند،...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، رساله وقف
این نرم افزار که در گوشی های آندروید قابل استفاده می باشد شامل مطالبی چون احکام،استفتائات،گالری صوت و گالری تصاویر می باشد
نرم افزار آندروید وقف و حوزه های علمیه
این نرم افزار را مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف تولید و منتشر ویژه همایش وقف و حوزه های علمیه تولید و منتشر می نماید
نرم افزار اندروید ، قانون اوقاف
این نرم افزار قابل استفاده بر روی تمامی گوشی های آیفون دارای قسمت هایی از قوانين،آيين نامه ها و مصوّبات،گالری صوت و گالری تصاویر
rss آرشیو
علما و مراجع