امروز یک شنبه سی ام تیر 1398 خورشیدی   |   ورود به سایت
سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در پنجاه و دومین جلسه کمیسیون تخصصی توسعه آموزش عمومی قرآن، عنوان کرد: در طرح ملی حفظ قرآن، فعالیت خوبی برای تبلیغات محیطی انجام شده است.
دوشنبه 9 اردیبهشت 1398    
بازدید: 391

 بنا به گزارش واحد رسانه‌ای مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، پنجاه و دومین جلسه کمیسیون تخصصی توسعه آموزش عمومی قرآن کریم با حضور سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش و دیگر اعضای این کمیسیون در ساختمان مرکزی این وزارتخانه تشکیل شد .
این برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و در ادامه نیز هر یک از دستگاه‌های عضو، به بیان مهم‌ترین اخبار قرآنی حوزه خود پرداختند و سپس دستورات این جلسه شامل تبیین سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کشور و الزامات اجرایی آن (موضوع بندهای پنج چارچوب نهادی سند)، ارائه گزارش آخرین وضعیت روند طرح ملی حفظ جزء سی‌ام قرآن کریم از سوی دستگاه‌های ذی‌ربط، گزارش روند برنامه و بودجه دستگاه‌ها و گزارش کارگروه‌های جدید کمیسیون و ابلاغ آئین‌نامه مربوطه ارائه شد .
در ادامه علیرضا کاظمی، دبیر کمیسیون آموزش عمومی قرآن با اشاره به دستور جلسه دوم، به گزارش اجمالی از روند طرح ملی حفظ جزء سی‌ام قرآن در مدارس پرداخت و گفت: این طرح جزء مصوبه جلسات ۲۵ و ۲۹ شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور است که پس از ابلاغ شورای عالی انقلاب فرهنگی در آموزش و پرورش نیز در کنار سایر دستگاه‌ها انجام می‌شود که اجرای آن در راستای سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کشور است .
کاظمی اضافه کرد: انجام مکاتبات با دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلف، تشویق و زمینه‌سازی برای آشنایی کودکان زیر ۷ سال با آموزه‌های قرآنی، هدایت مدارس برای برگزاری دوره‌ها و کلاس حفظ قرآن که متولی اصل آن سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در راستای افزایش ساعات درس قرآن و ... است، تربیت معلم و مربی حفظ قرآن و ایجاد تسهیلات لازم از سوی دبیرخانه کمیسیون و پیش‌بینی حفظ سه جزء قرآن میان دانش‌آموزان، توسعه برنامه و مسابقات و رویدادهای حفظ قرآن در آموزش و پرورش از جمله راهبردها در زمینه سند ملی حفظ قرآن است .
وی با اشاره به اینکه در زمینه اجرای نهضت حفظ جزء سی‌ام قرآن پیش‌بینی حضور ۱۰ درصد از دانش‌آموزان و فرهنگیان را داشته‌ایم، ادامه داد :   با اجرای این طرح شاهد حضور بیش از ۲۰ درصد دانش‌آموزان و فرهنگیان، حدود دومیلیون و ۸۰۰ هزار نفری بودیم که بیشترین شرکت‌کنندگان از استان‌های خراسان رضوی، تهران و آذربایجان شرقی و کمترین در استان‌های ایلام و سمنان بوده‌اند .

حجت‌الاسلام سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، در خصوص فعالیت‌های صورت گرفته از طریق این سازمان در ترویج طرح ۱۴۵۲ گفت: اجرای طرح ملی ۱۴۵۲ موجب شد که بسیاری از موازی‌کار دستگاه در زمینه حفظ قرآن برداشته شود و هم‌افزایی میان نهادها به وجود آید .
وی با اشاره به بهره‌مندی از ظرفیت شبکه قرآن و معارف سیما و رادیو قرآن در بعد رسانه‌ای و اجرای این طرح، ادامه داد: همچنین در زمینه تبلیغات محیطی در بیش از ۲۰۰ هزار کلاس درس لوحه حفظ قرآن نصب شد. همچنین در زمینه انیمیشن‌، موشن‌گرافی و ... تولیدات رسانه‌ای متفاوتی انجام شد. همچنین جلسات معرفی این طرح نیز در ۳۱ استان با حمایت متناظرین استانی انجام شد .
حسینی با اشاره به اینکه در طرح ۱۴۵۱ حدود ۲۴۰ هزار نفر شرکت کردند، اظهار کرد: اما امسال شاهد قریب به سه میلیون نفر در طرح ۱۴۵۲ بودیم که روند حفظ جزء سی‌ام قرآن را سپری می‌کنند و حدود دو سوم آنها تقریبا دو بخش سوره ناس تا زلزال و سوره زلزال تا بینه را حفظ کرده‌اند .
وی تأکید کرد: این طرح به صورت فوق برنامه در میان دانش‌آموزان اجرا می‌شد که معتقدم باید به عنوان برنامه‌ درسی برای آنها در نظر گرفته شود و قرآن به عنوان متن درس اصلی آنها قرار گیرد تا به این طریق دانش‌آموزان بحث حفظ را جدی بگیرند و این‌گونه زمینه انس دانش‌آموزان با قرآن و آموزه‌های آن و بکارگیری آن در زندگی فراهم می‌‌شود .
حسینی با تأکید بر اینکه بخشی از اعتبارات شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای جوایز این دوره از مسابقات، صرف راه‌اندازی اپلیکیشن و راه‌اندازی سامانه‌ای این طرح ملی شده است، گفت: هزینه تبلیغات محیطی و رسانه‌ای این طرح زیاد بود و لذا این امر موحب شد که بخشی از جوایز شرکت‌کنندگان این طرح باقی بماند .
وی ادامه داد: امید است با همکاری دستگاه‌ها و نهاد‌ها بتوانیم تا نیمه ماه مبارک رمضان جوایز شرکت‌کنندگان این طرح را طی مراسمی در نمایشگاه قرآن اعطا کنیم .

حجت‌الاسلام حمید محمدی، قائم مقام رئيس و دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش و وزیر نقش دبیرخانه و راهبری کمیسیون فوق را عهده‌دار هستند، اظهار کرد : همچنین باید بگویم بودجه‌ای که از سوی شورای توسعه فرهنگ قرآنی به این موضوع اختصاص پیدا می‌کند، بخشی از تأمین هزینه‌ها در زمینه توسعه آموزش عمومی کشور است و سایر هزینه آن باید از طریق بودجه‌های دستگاه‌ها انجام شود .
محمدی اظهار کرد: شورای توسعه فرهنگ قرآنی برای اجرای بهتر این طرح پای کار است، چنان‌که سازمان اوقاف و امور خیریه و شبکه قرآن و معارف سیما و رادیو قرآن و ... پای کار هستند و امید است آموزش و پرورش با حمایت‌های مناسب و انجام فعالیت‌ها در دارالقرآن‌های تحت نظارتش در کنار دیگر عملکردش، اقدامات اساسی انجام دهد .
وی در ادامه پیشنهاد داد : بودجه مستقل برای امر حفظ بالغ بر هزار میلیارد تومان از سوی آموزش و پرورش به دولت پیشنهاد شود تا در لایحه دولت برای سال آینده این موضوع دیده شود .

سپس سالار عرفانی‌نسب، مسئول دبیرخانه کمیسیون آموزش عمومی قرآن به گزارش آموزش عمومی قرآن در سال ۹۷ و بودجه دستگاه‌ها پرداخت و گفت: از ۲۴ دستگاه عضو این کمیسیون، ۲۱۷ برنامه در سال ۹۷ به دبیرخانه واصل شد. کارگروهی منتخب از سوی کمیسیون برنامه‌های قرآنی دستگاه‌ها را پایش و ارزیابی کردند و نهایتاً ۱۱۳ عنوان برنامه قرآنی از محل اعتبارات قرآنی پیش‌بینی شده، بودجه دریافت کردند .
وی با اشاره به اینکه هفت میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از سوی شورای توسعه به کمیسیون آموزش عمومی قرآن اختصاص داده شده است، اظهار کرد: این مبلغ بین ۲۴ دستگاه عضو که برنامه‌های آنها مورد تأیید قرار گرفت، توزیع شد که دستگاه‌ها موظفند تا پایان شهریورماه ۹۸ ، گزارشی از برنامه‌های اجرایی شده ارائه دهند تا به کمیته تخصیص و هزینه اعتبارات صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی ارائه شود .

سیدمحمد بطحایی، رئیس کمیسیون آموزش عمومی قرآن در جمع‌بندی مباحث مطرح شده،‌ ضمن اشاره به برگزاری باشکوه مسابقات بین‌المللی دانش‌آموزان جهان اسلام‌، اظهار کرد: برگزاری مسابقات قرآن در چنین شرایط سخت اقتصادی کشور، طاقت‌فرسا است .
وی با اشاره به اینکه در طرح ملی حفظ قرآن طبق آماری که ارائه شد، نشان می‌دهد، فعالیت خوبی برای تبلیغات محیطی انجام شده، ادامه داد: همین اندازه برای انس و الفت با قرآن و دور نگهداشتن از صدمات احتمالی امروز به ویژه در نسل نوجوان و جوان، قابل توجه است .
بطحایی بیان کرد: کاش برای پیشرفت کشور و رهایی از گره‌هایی که به وجود آمده است، دیگر دستگاه‌ها نیز هم‌افزایی دستگاه‌های مشارکت‌کننده در طرح ملی حفظ قرآن را الگو قرار دهند، هر چند جوهره کار کمیسیون پیرامون قرآن و آموزه‌های قرآنی است و این اقتضای آن است .
وی ادامه داد: امیدوارم کارگروه‌ها طی یک ماه آینده برنامه‌های ذیل خود را در سال ۹۸ آماده و ارائه کنند تا به منظور اجرا در جلسه آینده کمیسیون که پس از ماه مبارک رمضان است، بحث نهایی انجام و سپس ابلاغ شود. همچنین تقسیم کار نیز باید انجام شود .
رئیس کمیسیون آموزش عمومی قرآن کشور تأکید کرد: آموزش و پرورش به عنوان مسئول این کمیسیون، باید پیشنهاد ردیف بودجه مستقل برای موضوع حفظ قرآن را در فصل مناسب به هیئت دولت بدهد تا اعتبار مناسب و مستقل به این موضوع اختصاص پیدا کند تا با قوای بیشتر این فعالیت‌ها را به پیش ببریم .

aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
aaa
 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
آیین اختتامیه چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم استان قزوین+عکس
آیین اختتامیه چهل‌ودومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم استان قزوین، پنجشنبه ۲۷ تیرماه برگزار شد.
1398/4/29    
آغاز به کار ستاد اربعین حسینی در اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران
با وجود فاصله چند ماه تا فرا رسیدن ایام سوگواری سیدالشهدا(علیه السلام)، از هم اکنون برای برپایی هرچه باشکوه تر راهپیمایی اربعین، ستاد...
1398/4/29    
رقابت بخش خواهران چهل و دومین دوره مسابقات قرآن خراسان رضوی
مسابقات استانی قرآن کریم در بخش خواهران با حضور ۱۷۱ نفر در محل حسینیه عبدالله بن حسن واقع در خیابان امام رضا(ع) مشهد مقدس آغاز شد.
1398/4/29    
rss آرشیو
مقالات ویژه
وقف، عاملی مهم در اقتصاد اسلام
در این نوشتار سعی شده که بیان شود که به نظر اسلام وقف یکی از عوامل بسیار مهم برای فقر زدائی در دین مقدس معرفی گردیده وحتی یکی از موارد...
بستر وقف در خانواده
وقف دارای تصمیماتی است از وقف به اولاد و بستگان گرفته تا وقف به فقرا و مساکین، امور خیریه، مسائل دینی، امور عام المنفعه، امور تعلیمی...
موقوفات اميرالمؤمنين علی علیه السلام
شايد بعضي افراد که پيرامون زندگي زاهدانه و کاملاً بدون تجمل حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام گفته‏هايي مي‏شنوند يا نوشته‏هايي مي‏خوانند،...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، رساله وقف
این نرم افزار که در گوشی های آندروید قابل استفاده می باشد شامل مطالبی چون احکام،استفتائات،گالری صوت و گالری تصاویر می باشد
نرم افزار آندروید وقف و حوزه های علمیه
این نرم افزار را مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف تولید و منتشر ویژه همایش وقف و حوزه های علمیه تولید و منتشر می نماید
نرم افزار اندروید ، قانون اوقاف
این نرم افزار قابل استفاده بر روی تمامی گوشی های آیفون دارای قسمت هایی از قوانين،آيين نامه ها و مصوّبات،گالری صوت و گالری تصاویر
rss آرشیو
علما و مراجع