امروز دوشنبه سی ام مهر 1397 خورشیدی   |   ورود به سایت
با هدف هماهنگی و هم‌‌‌افزایی در برگزاری آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم، در سال جاری، نشست مشترک مدیران قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و وزرات ارشاد استان ها برگزار شد.
دوشنبه 13 آذر 1396    
بازدید: 645

نشست مشترک مدیران قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های سراسر کشور در ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه با هدف همگان‌سازی اهداف و برنامه‌ها جهت برگزاری مشترک آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم، برگزار شد .

در این نشست حجت‌الاسلام سید‌مصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف با اشاره به برگزاری آزمون مشترک حفظ و مفاهیم قرآن با وزارت ارشاد، گفت: این اتحاد و هم‌افزایی در برگزاری آزمون حفظ و مفاهیم قرآن توسط سازمان اوقاف و وزارت ارشاد صورت گرفته است که می‌تواند اثرات مطلوبی به دنبال داشته باشد.

تشکیل شورای هماهنگی در هر استان

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف به تشکیل شورای هماهنگی در هر استان اشاره و اظهار کرد: در این شورا برنامه‌ها بر اساس وظایف فعالیت‌ها پیش می‌رود. البته هنوز شیوه‌نامه جوایز را نهایی نکردیم که امیدواریم بزودی تکمیل و ابلاغ شود.

برکات و اثرات هم افزایی و وحدت رویه

حسینی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از هزینه بالای آزمون در اوقاف خبر داد و گفت: به طور حتم برای برپایی آزمون‌ها هزینه زیادی می‌شود که این هم‌افزایی نوعی صرفه‌جویی به شمار می‌رود که امیدواریم این صرفه‌جویی‌ها برای حمایت از حفظ قرآن در اختیار مؤسسات و نهادها هزینه شود.

جوایز مسابقات

وی با بیان اینکه جوایزی که به برگزیدگان تعلق می‌گیرد باید نسبت به قبل چشمگیر باشد، گفت: شرکت‌کنندگان باید امسال با انگیزه بیشتری در این آزمون شرکت کنند و با این هم‌افزایی به برگزیدگان جوایز قابل توجهی تعلق گیرد .

افتخار ما آموزش قرآن است

در ادامه این نشست مشترک عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد گفت: ارزش علم ما معلمان قرآن به قرآن است و چیزی ارزشمندتر و خواستنی‌تر از قرآن نمی‌توان تصور کرد. ما مفتخر به آموزش و آموختن قرآن کریم هستیم. امیدوارم قرآن را برای خود بیاموزیم و آن را سرلوحه خودمان قرار دهیم مانند پیامبر(ص) که قرآن در ایشان متجلی شده بود. پیامبر تنها خود را نساخته بود بلکه کار ساختن دیگران را نیز انجام داده است .

تلاش برای دوری از موازی کاری

فقهی‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: در همین مدت و قبل از قبول رسمی مسئولیت با وزیر محترم ارشاد گفت‌وگوهایی داشتم و هم‌افزایی و دوری از موازی‌کاری را سرلوحه اقدامات خود معرفی کردم. اعلام کردم که مسئولان قرآنی باید تلاش کنیم از موازی‌کاری‌ها کم کنیم و به محتوا بیشتر بپردازیم .

معاون قرآنی وزیر ارشاد همچنین اظهار کرد: در دوره گذشته با همکاری سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت ارشاد کار ادغام دو اتحادیه قرآنی صورت گرفت که کار اثرگذاری بود .

فقهی‌زاده با اشاره به اینکه پیش بینی می شد امسال تنها مقدمات این ادغام صورت بگیرد، بیان کرد: خداوند توفیق داد که آزمون سراسری قرآن نیز ادغام شود، ما ابتدا تصور داشتیم تا امسال مقدمات صورت گیرد و از سال آینده کارها انجام شود. با وجود همکاری‌های زیاد این کار به امسال موکول شد و همه چیز هماهنگ شد .

وی با تأکید بر اینکه ما در معاونت به دنبال انحصار‌طلبی نبوده و نیستیم، افزود: با شناختی که از دوستان داشتم احساس کردم ما هیچ فرقی بین ارشاد و اوقاف برای اجرای آزمون قائل نیستیم هر آنچه مسئولیت قبلاً وجود داشته است، الان هم وجود دارد .

مشارکت و هم افزایی بیشتر

شایان ذکر است در ابتدای این نشست مرتضی خدمتکار، مدیر اداره آموزش معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد بخش‌هایی از دستورالعمل اجرایی آزمون سراسری قرآن تشریح کرد و در ادامه کمیته‌هایی برای بررسی اجرای بهتر آزمون سراسری، شکل گرفت که در کنار آنها کمیته‌ای هم برای ارزیابی و شناخت راه‌های تعامل و همکاری بیشتر بین دو نهاد سازمان اوقاف و وزارت ارشاد و حذف کارهای موازی در امور قرآنی کشور، تشکیل شد.

 
 
 
 
 
 
اخبار و اطلاع رسانی
۱۲۵۰ حافظ؛ سهم اسدآباد در طرح «تربیت حفاظ قرآن کریم»
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اسدآباد عنوان کرد: سهم اسدآباد در طرح تربیت حفاظ قرآن کریم هزار و ۲۵۰ حافظ قرآن است که هم‌اکنون...
1397/7/29    
اعضای بنیاد مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه منصوب شدند
احکام اعضای بنیاد مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امور خیریه طی مراسمی توسط رییس مرکز امور قرآنی سازمان تقدیم شد.
1397/7/29    
ثبت نام ۱۲۰۰۰ سیستانی و بلوچستانی در طرح تربیت حافظان و قاریان قرآن کریم
رئیس اداره قرآنی اوقاف سیستان و بلوچستان گفت: درشش ماهه نخست سال جاری، ۱۲۰۰۰ سیستانی و بلوچستانی در طرح تربیت حافظان و قاریان قرآن...
1397/7/28    
rss آرشیو
مقالات ویژه
وقف، عاملی مهم در اقتصاد اسلام
در این نوشتار سعی شده که بیان شود که به نظر اسلام وقف یکی از عوامل بسیار مهم برای فقر زدائی در دین مقدس معرفی گردیده وحتی یکی از موارد...
بستر وقف در خانواده
وقف دارای تصمیماتی است از وقف به اولاد و بستگان گرفته تا وقف به فقرا و مساکین، امور خیریه، مسائل دینی، امور عام المنفعه، امور تعلیمی...
موقوفات اميرالمؤمنين علی علیه السلام
شايد بعضي افراد که پيرامون زندگي زاهدانه و کاملاً بدون تجمل حضرت اميرالمؤمنين علي عليه‏السلام گفته‏هايي مي‏شنوند يا نوشته‏هايي مي‏خوانند،...
rss آرشیو
دانلود نرم افزار
نرم افزار اندروید ، رساله وقف
این نرم افزار که در گوشی های آندروید قابل استفاده می باشد شامل مطالبی چون احکام،استفتائات،گالری صوت و گالری تصاویر می باشد
نرم افزار آندروید وقف و حوزه های علمیه
این نرم افزار را مجتمع فرهنگی پژوهشی اوقاف تولید و منتشر ویژه همایش وقف و حوزه های علمیه تولید و منتشر می نماید
نرم افزار اندروید ، قانون اوقاف
این نرم افزار قابل استفاده بر روی تمامی گوشی های آیفون دارای قسمت هایی از قوانين،آيين نامه ها و مصوّبات،گالری صوت و گالری تصاویر
rss آرشیو
علما و مراجع