کد خبر : 18158

تاریخ درج خبر : سه شنبه 30 آذر 1400
سایت رسمی مسابقات قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران
• مسابقات قرآن فضای تبلیغی خوبی برای نسل آگاه به قرآن ایجاد کرده
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از رئیس‌جمهور و هیئت دولت برای انجام واکسیناسیون عمومی جامعه و فراهم کردن شرایط برگزاری مسابقات قرآن به صورت حضوری تشکر کرد و گفت: مسابقات قرآن برای این است که فضای تبلیغی و ترویجی خوبی برای نسل آگاه و متمسک به قرآن داشته...
به گزارش ستاد خبری چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه امشب (۲۹ آذر ماه) در مراسم افتتاحیه چهل و چهارمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم که در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد، ضمن تقدیر و تشکر از اساتید و تشکل‌های قرآنی کشور که به بهانه کرونا فعالیت‌های قرآنی را تعطیل نکردند، اظهار کرد: امید است در این سبقت و رقابت سالم همیشه اولین باشیم.

وی با اشاره به روایتی از اصول کافی تصریح کرد: در جلد اول این کتاب آمده است که امام کاظم (ع) خطاب به هشام مطالب را بیان می‌کنند و آن روایت این است که (يا هِشامُ ، إنّ اللّه تَباركَ و تعالى بَشَّرَ أهلَ العَقلِ و الفَهمِ في كِتابِهِ فقالَ : «فبَشِّرْ عِبادِ الّذِينَ يَستَمِعونَ القَولَ فيَتَّبِعونَ أحْسَنَهُ اُولئكَ الّذينَ هَداهُمُ اللّه ُ و اُولئكَ هُمْ اُولوا الألْبابِ» (خداوند تبارك و تعالى مردمان خردمند و فهميده را در كتاب خود بشارت داده و فرموده است: پس، بندگان مرا بشارت ده. همانان كه سخن را مى‌شنوند و بهترين آن را پيروى مى‌كنند. اينان كسانى هستند كه خدا هدايتشان كرده و اينان همان خردمندانند)؛ از این روایت برداشت ساده می‌توان داشت که خداوند قرآن را کتاب هدایت می‌‎داند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: همچنین در روایتی دیگر آمده است که (نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِيثِ) (قرآن بهترین قول است و کسانی که از قرآن تبعیت کنند از بهترین قول تبعیت کرده اند)؛ از عظمت قرآن همین بس از نظر مفهومی و رفعت که خداوند فرموده ( لَوْ أَنْزَلْنَا هَذَا الْقُرْآنَ عَلَى جَبَلٍ لَرَأَيْتَهُ خَاشِعًا مُتَصَدِّعًا مِنْ خَشْيَةِ اللَّهِ وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَفَكَّرُونَ) اگر به کوه به این سختی قرآن نازل می‌شد هر آینه مشاهده می کردید که کوه خاشع می‌شد.
وی گفت: امام کاظم (ع) در جای دیگر می‌فرمایند: (يا هِشامُ ، إنّ العَقلَ معَ العِلمِ)، (ای هشام، قرآن کتاب علمی است که انسانهایی که به تفکر قرآنی تمسک می کنند باید عالمانی در رشته خود باشند و اگر اهل علم باشی ، اهل تفکر هستی)؛ زیرا در قرآن آمده است: (وَتِلْكَ الْأَمْثَالُ نَضْرِبُهَا لِلنَّاسِ ۖ وَمَا يَعْقِلُهَا إِلَّا الْعَالِمُونَ) این مثالهای قرآنی که خداوند مطرح می‌کند، برای کسانی است که اهل علم باشند.
حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران پرچم قرآن را بلند کرده است؛ یعنی در واقع پرچم علم و عقل را با هم بلند کرده است؛ مسابقات قرآن برای این است که فضای تبلیغی و ترویجی خوبی برای نسل آگاه و متمسک به قرآن داشته باشیم.
وی ادامه داد: زمانیکه فتنه‌ها مانند شب تار حمله می‌کنند اگر کسی به قرآن تمسک کند، راه نجات را یافته است؛ همان طور که حضرت علی (ع) می‌فرماید (کسی که به قرآن تمسک کند یعنی به خدا توکل کرده است) .
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان سخنان خود از رئیس‌جمهور و هیئت دولت برای انجام واکسیناسیون عمومی جامعه تشکر کرد و گفت: با انجام این واکسیناسیون فرصت برگزاری مسابقات قرآن در کنار عادی شدن روال زندگی اقتصادی، تحصیلی و علمی فراهم شد و امید است مسیر هموارتر از گذشته طی شود.