کد خبر : 17083

تاریخ درج خبر : دوشنبه 26 فروردین 1398
سایت رسمی مسابقات قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران
• گفت‌وگو با برترین ‌های سی و ششمین دوره مسابقات بین ‌ المللی قرآن کریم
به منظور به پایان رسیدن سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با برخی از برگزیدگان نظرات خود را در خصوص مسابقات گفتند.

به گزارش قرآن پرس؛ سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن با معرفی برترین های خود، به کار خود پایان داد، در این راستا با تعدادی از برترین های این دوره از مسابقات به گفت‌وگو پرداخته ایم که مشروح آن در ادامه همین مطلب آمده است.

 

به گزارش قرآن پرس؛ سعید علی اکبری کلیشانی از ایران که موفق به کسب رتبه دوم در رشته حفظ کل قرآن نابینایان در سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم شده است، در مدت زمانی که طول کشید تا موفق به حفظ قرآن شود، گفت: از سال ۱۳۸۵ در سن ۲۵ سالگی شروع به حفظ قرآن کردم و طی ۴ سال موفق به حفظ کل قرآن کریم شدم .

به گفته علی اکبری، وی در جلسات اساتید شرکت می کرده اما حفظ قرآن را خودش انجام داده و معتقد است از هر سنی می توان شروع به حفظ قرآن کرد همانطور که برخی از علما در سنین بالا حافظ قرآن شدند، فقط تمرین و ممارست و دقت و پیگیری نیاز دارد .


وی در ادامه می گوید : حفظ قرآن با توجه به شرایطی که داشتم سختی های خود را داشت اما با علاقه ای که وجود داشت به کار خود ادامه دادم زیرا شاهد تأثیرات قرآن در زندگی شخصی و اجتماعی خود بوده ام و فراگیری قرآن، صبر من را زیاد کرده است .


علی اکبری در پاسخ به این سؤال که ارتباط قاریان مسلمان از کشورهای مختلف چه میزان در برطرف شدن اختلاف هایی که بین فرق مختلف وجود دارد ، تأثیرگذار است ؟ گفت: اگر در این تعاملات ، فرهنگ برادری اسلامی ترویج شود و به همدیگر یاد دهیم که ما با هم برادریم و این فرهنگ بین حفاظ و قاریان نهادینه شود ، در بین بقیه جامعه اسلامی نیز سرایت پیدا می کند .

 

 

برگزیده کشور افغانستان

 

سیدیاسین حسینی از کشور افغانستان که در رشته قرائت دانش آموزی در مسابقات بین المللی قرآن شرکت کرده و موفق به کسب رتبه دوم شده در زمینه فعالیت هایی که برای فراگیری آموزه های قرآنی انجام داده است، گفت: از سن ۱۰ سالگی در شهر هرات به فراگیری آموزه های لازم در زمینه تلاوت قرآن پرداختم و اساتید من از هموطنان افغانستانی ام بودند .

وی در رابطه با عوامل مؤثر در گرایش وی به سمت فعالیت های قرآنی عنوان کرد: فراگیری آموزه های قرآنی بیشتر براساس علاقه شخصی بوده است ، البته توصیه و تشویق های خانواده نیز در قرآنی شدن من اثرگذار بود و مهمترین تغییری که در من ایجاد شد همان مأنوس شدن با قرآن کریم بود .

 


حسینی آشنایی با ترجمه آیات را عامل مؤثر در موفقیت قراء عنوان کرد و افزود: سطح مسابقات بین المللی قرآن امسال از نظر کیفی از سال گذشته بهتر و بالاتر بود و عدالت بیش از پیش رعایت شد و از مهمترین آثار و برکات این مسابقات می توان به حفظ وحدت و یکپارچگی امت اسلامی اشاره کرد .

 

برگزیده قرائت دانش آموزی


نفر برتر رشته قرائت دانش آموزی اظهار کرد: امسال با شرکت در سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم،  تمام تلاش خود را به کار بستم تا رتبه کسب کنم البته به کسب رتبه اول کمتر فکر می کردم اما انتظار حضور در بین رتبه های برتر را داشتم .

 

وی با بیان اینکه در کشور افغانستان استعدادهای قرآنی بسیاری وجود دارد ، گفت : توجه به قرآنیان موجب ارتقای سطح فعالیت های قرآنی می شود. سطح شرکت کنندگان در این دوره از مسابقات بسیار بهم نزدیک بود در صورتی که حتی نفر ششم ممکن است اختلاف جزئی با نفر برتر داشته باشد، بنابراین نباید فقط نفر اول مورد توجه قرار گیرد

 

برگزیده رشته قرائت بخش دانش آموزی

امیرحسین رحمتی ۱۷ ساله که موفق به کسب رتبه اول در رشته قرائت بخش دانش آموزان سی و ششمین دوره مسابقات بین المللی قرآن شده است، مسابقات بین المللی قرآن را یک رقابت جهانی عنوان کرد و گفت: همه کشورها در این مسابقات بهترین نمایندگان خود را اعزام می کنند و محیط مسابقات با توجه به اینکه می توانیم خود را در زمینه ای که تخصص داریم محک بزنیم خیلی خوب است .


وی اظهار کرد: هرسال به شکوه و سطح کیفی مسابقات افزوده می شود ، امسال شاهد رقبای قدری بودیم مخصوصا ً در بخش فینال همه تمام عیار بودند، البته در بخش دانش آموزان ممکن است نواقصی بخاطر کم تجربگی وجود داشته باشد، اما از لحاظ کیفی ، سطح تلاوت ها خوب بود .

 

رحمتی در پاسخ به این سؤال که آموزه های قرآن چه قدر در زندگی شما کاربرد داشته است، عنوان کرد: مهمترین تأثیری که قرآن دارد ، ثبات شخصیتی و اخلاقی است و با توجه به تأثیر مسابقات در ایجاد ارتباط معنوی بین کشورها باید سعی کنیم تا زمینه حضور نوجوانان و جوانان در مسابقات قرآن فراهم شود

 

برگزیده بخش حفظ کل دانش آموزان

فیضا نرگس ، ۱۴ ساله از کشور ترکیه و شهر قونیه که در بخش حفظ کل دانش آموزان در مسابقات بین المللی قرآن شرکت کرده و موفق به کسب رتبه دوم این دوره از مسابقات شده است، لطف خدا، دعای پدر و مادر و تلاش و کوشش خود را به عنوان عوامل موفقیت خود در مسابقات عنوان کرد و گفت: حضور در مسابقات بین المللی قرآن را همیشه به عنوان یک آرزو در سر داشتم .


وی همچنین گردهمایی متسابقین از کشورهای اسلامی را عامل وحدت و یکپارچگی مسلمانان دانست و عنوان کرد: قرآن کلام الهی است و قطعا در نوع رفتار و اخلاق ما اثر می گذارد و باید سعی کنیم آموزه های قرآن را به صورت عملی در زندگی خود پیاده کنیم تا شاهد تأثیرات آن باشیم .