کد خبر : 15116

تاریخ درج خبر : شنبه 21 بهمن 1396
سایت رسمی مسابقات قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران
• اشاعه فرهنگ قرآن خوانی و فراگیر شدن آن رسالت همگانی است
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی انس با آیات الهی در بین آحاد ملت رشد قابل توجهی داشته ولی کافی نیست و باید فرهنگ قرآن خوانی و همچنین تربیت حافظان قرآن به رسالت همگانی تبدیل شود.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی آل هاشم در همایش تجلیل از ۱۶۰ حافظ قرآن کریم که در مصلای حضرت امام خمینی(ره) تبریز برگزار شد، با بیان اینکه انقلاب اسلامی پایه گذار فرهنگ قرآنی در کشور است، گفت: نهادینه شدن آموزه های اسلام در کالبد فرهنگ قرآنی، انقلاب را در مسیر رشد و بالندگی قرار داد و امروز گرایش نسل های جدید به این فرهنگ بسیار چشمگیر و قابل توجه است.

امام جمعه تبریز افزود: امروز جامعه‌ ما با قرآن مأنوس شده‌اند اما کافی نیست و باید قرآن را بیشتر از این بخوانیم، مفاهیم آن را بفهمیم، در آیات آن تدبر کنیم تا به حقایق نورانی آن دست یابیم.

وی با تأکید بر تدوام نهضت انس با قرآن گفت: در دوران طاغوت، قرآن در کشور ما مهجور بود و هیچ حرکت جمعى در ترویج قرآن انجام نمی گرفت؛ اما در دوران جمهورى اسلامى و حاکمیت اسلام، ترویج، تلاوت قرآن، فهم و حفظ قرآن، در بین آحاد مردم نهادینه شده است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با بیان اینکه تلاوت قرآن و قرائت زیباى آیات الهى، مقدمه براى تدبر در قرآن است، تصریح کرد: تلاوت قرآن با صوت خوش موجب میشود که دل انسان نرم شود، خشوع پیدا کند و براى فهم معارف و آیات قرآنى؛ آماده شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، داشتن رفتار قرآنی و توجه به آداب حفظ، تلاوت و قرائت قرآن را از ملزومات فرهنگ قرآنی دانست و گفت: سازمان و نهادهای متولی امر قرآن باید با توجه به مطالبات مقام معظم رهبری در راستای تحقق ۱۰ میلیون حافظ قرآن در کشور تلاش خستگی ناپذیر داشته باشند و در این زمینه سهم آذربایجان شرقی هم باید برجسته تر از دیگر استانها باشد.

امام جمعه تبریز گفت: نفوذ کلام الهی در دلهای نسل سوم و چهارم انقلاب، جامعه اسلامی ما را در مسیر راه رستگاری و موفقیت های روز افزون قرار داده است.